Pierwsza Olimpiada Sportów Umysłowych w Pekinie zakończona!!!

W dniach 3-18 października 2008 w Pekinie (Chiny) odbyła się pierwsza "Olimpiada" Sportów Umysłowych.

Wyraz Olimpiada został wzięty w cudzysłów dlatego, że nie była to jeszcze ta prawdziwa Olimpiada, odbywająca się co cztery lata, ale już i nie taki "zwykły" turniej.

Impreza ta jest organizowana zgodnie z prawidłami przyjętymi przez ruch olimpijski i jest pierwszym widocznym krokiem na drodze do wprowadzenia sportów umysłowych do dyscyplin olimpijskich.

Być może już w 2012 roku, na kolejnej Olimpiadzie letniej pojawią się szachy, brydż, Go i warcaby, bowiem te cztery dyscypliny ukonstytuowały IMSA (International Mind Sports Association), zrzeszającą największe i najbardziej popularne na świecie gry umysłowe. Organizacja ta, w której skład wchodzą: IGFFIDE, WBF i WDF, reprezentujące 500-milionową rzeszę graczy z całego świata, aktywnie działa w ramach GAIF na rzecz ruchu olimpijskiego. 

Polskie Stowarzyszenie Go wystawiło 8 osobową drużynę, która nie przyniosła nam wstydu, osiągając wyniki porównywalne z wynikami polskich szachistów i warcabistów (w ich dyscyplinach). W swoich grupach zajęliśmy miejsca w pierwszych ćwiartkach tabeli, co jest wynikiem niezłym ale niestety niewystarczającym do zdobycia medali.
 
 

 

 


 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Jak to jest w innych dyscyplinach
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ą
Leszek Sołdan,
May 27, 2008, 1:02 PM
Comments